Bitlis Turizm ve Ulaşım 
 

DAĞCILIK ve KIŞ SPORLARI

Bitlis ilinin topografyası, dağcılık ve kış sporları için önemli bir potansiyel oluşturmaktadır.

SÜPHAN DAĞININ DAĞCILIK POTANSİYELİ
Ülkenin ikinci yüksek dağı olan Süphan Dağı dağcılık, tırmanma ve dağ yürüyüşleri için elverişli bir doğal yapıya sahiptir. Tipik bir volkanik kütle olan Süphan´ın kuzey eteklerinde kayalıklar, derin yarlar ve mağaraların bulunması, güney eteklerinde, balık avcılığına ve kampçılığa elverişli Aygır Gölünün, çevrede Kef Kalesi, Adilcevaz Kalesi gibi tarihi kalıntıların yer alması ve Van Gölünün kıyı olanakları da çekiciliğini artıran unsurlardır.

NEMRUT DAĞININ DAĞCILIK, KIŞ SPROLARI VE REKREASYON POTANSİYELİ

İlde, dağcılık ve kış sporları için önemli bir kaynak Nemrut Dağıdır. Yapısı itibariyle uzun dağ yürüyüşlerine uygun olan Nemrut Dağı, Krater gölü, sıcak su kaynaklan, buz mağarası ve Van Gölünün görülebileceği manzara olanakları gibi ilginç özellikleri nedeniyle rekreatif değeri yüksek olan bir doğal değer niteliğindedir.

İklim koşullan nedeniyle, yılın 4-5 ayı dağ ve dağ etekleri karlarla örtülüdür. Kar kalınlığının yüksek olduğu Nemrut Dağında karın yerde kalma süresi Aralık-Nisan aylanı kapsamaktadır. Dağın yamaçları eğim ve yönlenme açısından kış sporlan ve kayak açısından uygundur. Nemrut Dağının potansiyelinin kullanımı için çalışmalar başlatılmıştır. Nemrut Kalderası (Krater gölü ve çevresini kapsayan havza) 1. derece doğal sit alam olarak koruma altına alınmıştır. Güneydoğuya bakan yamaçları kış sporlan merkezi olarak belirlenmiş ve bu bölge Ahlat Turizm Merkezi kapsamına alınmıştır.

Nemrut Dağında "Kış Sporları ve Kayak Merkezi" yapılabilmesi için 2000 yılında fizibilite raporu hazırlanmış olup, plan ve proje çalışmaları sürdürülmektedir.


BİTLİS KAYAK MERKEZİ

Bitlis kayak merkezi kentin kuzey batısında yer almaktadır. Bitlis kayak pisti halen kullanılmaktadır. Pist kuzeydoğu yönüne bakmaktadır. Eğim ve güneşlenme açısından kayak sporuna uygundur. Ancak pist boyunun kısa olması (600-700 m.) ve pist sonunda yerleşme alanlarının bulunması açılarından dezavantajları vardır.

SAPGÖR (DİDEBAN) KAYAK PİSTİ

Bitlis kentinin kuzey doğusunda yer alan Sapgör kayak pisti, uzunluğu (800-900 m.) eğimi ve yönlenmesi açılarından olumlu değerlere sahip kayak merkezi potansiyeline sahiptir. Tesis olmamasına rağmen profesyonel kayakçılar tarafından geçmişte kullanılmıştır. 1993 yılında Turizm Merkezi ilan edilmiştir. Ancak planlama ve yatırım için bir girişimde bulunulmamıştır. Çevre yolu geçişi nedeniyle pistin olumsuz etkilenmesi söz konusudur.

RAHVA KAYAK MERKEZİ

Rahva düzlüğünü güneyden çevreleyen dağ sırasının kuzeye bakan yamaçları eğim ve yönlendirme açısından uygun olmasına rağmen, bölgenin çok sisli ve sürekli kar yağışı alması açılarından dezavantajları bulunmaktadır.

 

ULAŞIM

Bitlis, Van Gölü havzasını Güneydoğu Anadolu´ya bağlayan yollar üstündedir. Orta ve Güneydoğu Anadolu´dan geçen yollar, Bitlis´te kesişerek doğuya devam etmektedir. Bitlis üç ulaşım türünün (karayolu, demiryolu ve su yolları) aktarma noktasıdır. Bitlis ilinde, Tatvan ulaşım sisteminin kesişme noktasıdır. Bitlis İl sınırları içinde 278 km´si il yolu olmak üzere 521 km karayolu bulunmaktadır.    

İskenderun Körfezi ile Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu´yu birbirine ve İran´a bağlayan İpekyolu ve Demiryolu güzergahında bulunan Bitlis "Geçiş Noktası" konumundadır. Stratejik açıdan oldukça önemli yollara sahip bulunan Bitlis İl sınırları içinde 278 km´si devlet yolu 265 km´si İl yolu olmak üzere toplam 543 km bulunmaktadır. İl yollarının 149 km´si asfalt, 26km´si stabilize, 90 km´si ise ham yoldur. Orta Anadolu´ya (Elazığ-Bingöl-Muş üstünden) Van´a bağlayan karayolu Tatvan´da İkiye ayrılır. Van Gölü güneyinden Van´a, kuzeyinden Erciş, Ağrı ve Van´a ulaşır. Güney-doğu Anadolu´yu (Gaziantep-Diyarbakır üstünden) Van´a bağlayan karayolu da Bitlis-Tatvan arasında Elazığ-Muş üzerinden gelen yol ile birleşir. İldeki diğer karayolları yerel nitelikte olup, ilçe ve bucak merkezlerini kentlere bağlamaktadır.

Bitlis´te, Devlet karayollarının uzunluğu 278 km´dir. Bitliste Devlet ve il yolları genellikle yılın her mevsiminde ulaşıma açık durumdadır. Batıyı doğuya bağlayan uluslararası nitelikteki demiryollarından birisi de Bitlis ilinden geçmektedir. İstanbul-Ankara-Sivas-Malatya-Elazığ yolu ile Tatvan´a ulaşan demiryolu, Tatvan İskelesinde biter. Buradan Feribotlarla Van´a aktarılır ve Kapıköyden İran´a (Tebriz ve Tahran´a) ulaşmaktadır. Bitlis İlinde havaalanı yapılması ile ilgili çalışmalarda da başlatılmıştır.